Προκρίθηκε στους «32» του Europa League ο ΑΠΟΕΛ

Η προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League αποδείχτηκε καθοριστική για τον πρώτο όμιλο και σφράγισε την πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ. Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Πέμπτη στο Λουξεμβούργο τη Ντουτελάντζ με 2-0 και σε συνδυασμό με την επικράτηση της Σεβίλης επί της Καραμπάχ με 2-0, εξασφάλισε εισιτήριο συμμετοχής για τη φάση των 32 της διοργάνωσης για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Οι πρωταθλητές συνεχίζουν έτσι το οδοιπορικό τους στο Europa League και το κυπριακό ποδόσφαιρο θα έχει εκπρόσωπο και στη φάση των νοκ άουτ.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ΚΟΠ, το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με πέναλτι του Μάτιτς και στο 43ο λεπτό ο Γιώργος Μερκής με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0. Στο 83ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βούρος.

Η τελευταία αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 12 Δεκεμβρίου και τότε θα έχουμε τους αγώνες ΑΠΟΕΛ – Σεβίλη και Καραμπάχ – Ντουτελάντζ.